• Wnioski z ewaluacji 2016/17

•   Przedmiot ewaluacji:  Wzrost kompetencji czytelniczych uczniów

Wyniki ewaluacji i wnioski końcowe:

Na podstawie analizy dokumentów stwierdza się, że:

1.      W 100%  uczniowie i rodzice wskazali, że dzieci naszej szkoły lubią czytać książki.

2.      W I półroczu uczniowie kl. II i III przeczytali 444 książki, co daje 37 książek na jednego ucznia. Wskazuje to na to, że czytelnictwo w naszej szkole wzrasta.

3.      Uczniowie najchętniej czytają lektury, następnie inne książki np. przyrodnicze, nie czytają natomiast czasopism. Natomiast rodzice stwierdzili, ich dzieci na pierwszym miejscu czytają inne książki, potem lektury.

4.      Uczniowie najchętniej czytają książki samodzielnie codziennie.

5.      Największa ilość uczniów – 83% korzysta z zasobów biblioteki szkolnej, a następnie z zasobów domowych – 75%.

6.      Wszyscy ankietowani uczniowie stwierdzili, że najchętniej sięgają po książkę drukowaną.

7.      Najbardziej zachęcają uczniów do czytania konkursy czytelnicze organizowane przez bibliotekę szkolną oraz wycieczki do biblioteki gminnej (66%), w następnej kolejności, bo w 58% czytanie książek  młodszym kolegom, następnie polecenie ciekawej  książki  przez kolegę lub koleżankę i spotkanie z autorem książek. Najmniej zachęcają ankietowanych do czytania lekcje biblioteczne.

8.      Nauczyciele podejmują szereg różnorodnych działań promując czytelnictwo wśród uczniów. Są to:

ü  czytanie opowiadań, wierszy podczas zajęć

ü  organizowanie konkursów czytelniczych

ü  czytanie młodszym kolegom

ü  organizowanie biblioteczki w klasie

ü  nagradzanie za czytelnictwo

ü  zachęcanie do samodzielnego korzystania z biblioteki

ü  słuchanie słuchowisk

ü  wykonywanie prac plastycznych.

9.      Rodzice  zachęcają  swoje dziecko do czytania książek najczęściej poprzez wspólne czytanie z dzieckiem-75%, następnie czytanie głośne przez dziecko, w dalszej kolejności rodzice zachęcają poprzez kupowanie dzieciom książek oraz wspólne wybieranie tytułów.

Natomiast wszyscy uczniowie odpowiedzieli, że rodzice zachęcają ich do czytania książek poprzez czytanie na głos domownikom, następnie umożliwianie im wyboru książki, kupują dzieciom książki w prezencie , rzadziej polecają im ciekawe książki, bądź czytają wspólnie z nimi. Najmniej dzieci (1) stwierdziło, że rodzice nie zachęcają ich do czytania książek.

10.  Zarówno rodzice jak i nauczyciele stwierdzili w 100% , że biblioteka spełnia oczekiwania i potrzeby uczniów i jest ważnym ogniwem w rozwijaniu kompetencji czytelniczych i upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci.

11.  Szkoła w ostatnich latach podjęła wiele działań aby wzbogacić księgozbiór naszej biblioteki.

Mocne  strony

1.                  Większość  uczniów naszej szkoły lubi czytać , najchętniej wybiera książki drukowane.

2.                  Nauczyciele podejmują szereg różnorodnych działań promujących czytelnictwo.

3.                  Biblioteka spełnia oczekiwania uczniów, rodziców i nauczycieli.

4.                  Uwzględniając potrzeby uczniów szkoła stwarza warunki do rozwoju kompetencji

czytelniczych.

5.                  Rodzice włączają się w promowanie czytelnictwa wśród swoich dzieci.

Słabe strony

1.  Uczniowie niechętnie czytają czasopisma.

2.  Rzadko korzystają z innych bibliotek.

Rekomendacje

1.                  Kontynuować podejmowane działania rozwijające kompetencje czytelnicze wśród uczniów.

2.                  Wzmacniać współpracę nauczycieli z bibliotekarzem w celu doboru tytułów kupowanych

książek do potrzeb i zainteresowań uczniów.

3.                  Systematycznie powiększać księgozbiór biblioteki o nowości wydawnicze.